– Tatooooooooooo?
– Słucham Skarbie?
– Co oglądasz?
– Oglądam film, który pokazuje jak kiedyś zmieniała się liczba mieszkańców w miastach.
– A co w tym fajnego? – zapytała z zaciekawieniem Jagoda.
– Spodobał mi się sposób prezentacji. Prawie tak jakbym oglądał zawody, gdy kibicujemy swoim zawodnikom i obserwujemy jak zmienia się ich pozycja.
– Hmm… a nie wolisz oglądać księżniczek jak ja?
W ciągu ostatnich kilku miesięcy widziałem wiele wizualizacji, które w bardzo ciekawy sposób przedstawiały liczby za pomocą dynamicznych wykresów. Postanowiłem, że sam nauczę się takie przygotowywać. Niestety większość płynnych wizualizacji przygotowana jest przy wykorzystaniu języka programowania JAVA, którego ja nie znam. Zatem drążyłem temat dalej i znalazłem inny sposób.
Na ratunek Flourish!
Na szczęście na etapie poszukiwań znalazłem bardzo ciekawą alternatywę! Flourish oferuje możliwość darmowego przygotowania takich wykresów. Wystarczy zalogować się na stronie i dla darmowego pakietu można przygotować wiele ciekawych wykresów. Jedynie warto mieć na uwadze, że dla pakietu darmowego wszystkie dane są publiczne.
Jak wyklikać wykres wyścigowy (Run Chart)?
W pierwszym kroku wybieramy rodzaj wizualizacji, jaką chcemy przygotować.
Próg wejścia jest naprawdę bardzo niski przy założeniu, że mamy poprawnie przygotowane dane. Co znaczy poprawnie? W wierszach mamy kolejne obserwacje („zawodników”) a w kolumnach czas (kolejne okresy). Jeśli chcemy by na wykresie dodatkowo były określone kategorie, którym będzie można zdefiniować inny kolor, to należy je dodać w drugiej kolumnie. W kolejnej można dodać link do ikonki obrazka, która również może być prezentowana na wykresie.
Wszystkie parametry takie jak:
- szybkość wyświetlania („biegu”)
- zdefiniowanie liczby kolumn („zawodników”)
- paleta kolorów kolumn
- wielkość / czcionka / kolor napisów
- legenda
- itp. itd.
możemy prosto wyklikać w interfejsie dostępnym po prawej stronie wizualizacji.
Ostatnim krokiem jest publikacja i już 🙂
Tutaj macie bezpośredni link do projektu w flourish: https://public.flourish.studio/visualisation/578128/
A tutaj zamieszczam bezpośrednio efekt pracy w postaci filmu video:
Mam nadzieję, że spodobał się Wam mój sposób tworzenia dynamicznych wykresów i kiedyś go wykorzystacie przy tworzeniu wizualizacji. Będę wdzięczny za linki w komentarzu do Waszych wizualizacji 🙂
Udanych wykresów!