O mnie

Cześć! Nazywam się Mirek. Witam serdecznie na moim blogu.

Jeśli szukasz pomysłu jak sprawić by dane, które Nas otaczają opowiedziały własną ciekawą historię to dobrze trafiłeś.

 • Pokazuję proste sposoby wizualizowania informacji ukrytych w danych.
 • Staram się z całych sił wytłumaczyć prosto trudne zagadnienia
 • Opisuję techniki, które możesz w prosty sposób wykorzystać do swoich potrzeb.
 • Dzielę się błędami, jakie popełniłem, byście mogli się na nich uczyć.
 • Pokazuję jak wycisnąć maksa z danych, które macie…
 • …i ułożyć je w opowieść.

Kim jestem?

Przede wszystkim jestem szczęśliwym mężem i tatą dwóch małych księżniczek (Jagoda i Otylka), który uwielbia liczby i lubi pokazywać je w ciekawy sposób. Jeśli mam troszkę czasu wówczas z przyjemnością spędzam go na gotowaniu.

Zawodowo od ponad 10 lat zajmuję się analizą danych, pisaniem i wymyślaniem różnych algorytmów oraz modelowaniem.

Obecnie pracuję w Santander Bank Polska jako data scientist odpowiadający za rozwój oferty kredytowej (i nie tylko :)).

W trakcie swojej pracy w Banku zahaczyłem o wszystkie etapy procesu kredytowego dla klientów indywidualnych: pozyskanie klientów, udzielanie kredytów, budowę algorytmów zdolności kredytowej, modelowanie ryzyka, monitorowanie wdrożonych modeli, przygotowanie indywidualnej polityki cenowej, tworzenie nowego procesu kredytowego w internecie, przygotowanie kampanii CRM oraz kampanii restrukturyzacyjnych.

DISC: I – 55%, S – 35%, D – 10%

Myers-Briggs type indicator (MBTI): INFP

Top 5 Strenghtfinder:

 1. Odkrywczość (Ideation)
 2. Poważanie (Significance)
 3. Aktywator (Activator)
 4. Strateg (Strategic)
 5. Rywalizacja (Competition)

Dlaczego powstał Blog?

– Mirek, chcesz pracować w BI? – usłyszałem pytanie od mojego szefa, który właśnie tworzył nowy obszar Business Intelligence.

– Dlaczego nie – odpowiedziałem. Nie zastanawiałem się zbyt długo. W końcu jak to mówił CEO Alibaby Jack Ma:

„A good boss is better then good company.”

Akurat byłem wówczas w pracy oddelegowany do ponad półtorarocznego projektu związanego z wymyśleniem i przygotowaniem nowego procesu kredytowego w Banku dla klientów MŚP oraz detalicznych.

Po projekcie wróciłem do BI w marcu 2018 i….

… zobaczyłem nowy świat samych młodych osób, którzy wyrośli w duchu uczenia maszynowego i data science. Byłem przerażony jak świat szybko się zmienił i zostałem w tyle w zakresie wiedzy i umiejętności.

Wtedy postawiłem sobie prosty cel: postarać się nadrobić ten czas, poznać najnowsze metody wykorzystania danych i być na bieżąco w zakresie nowych technologii.

Zakasałem rękawy i systematycznie wieczorami jak już maluszki poszły spać, powoli uczyłem się nowego dla mnie języka Pythona* oraz nadrabiałem wiedzę z zakresu Data Science.

(*) pół roku wcześniej nie wiedziałem jaki język programowania wybrać: czy R czy Python. By zbyt długo się nie zastanawiać idąc w duchu zasady „postęp nie perfekcja” rzuciłem monetą.

Będąc bogatszym o kolejne lata i doświadczenia postanowiłem rozpocząć blogować hobbistycznie opisując na bieżąco czego się uczę i co już umiem.

Po cichu chciałbym, aby jak najwięcej osób, do których liczby same mówią, skorzystały z informacji opisanych na blogu i też chciały zostać jednorożcami, a Polska stała się największą wylęgarnią takich jednorożców na świecie 🙂

Mam nadzieję, że znajdziesz tutaj dla siebie coś cennego. Jeśli tak, to daj mi proszę znać o tym w komentarzu lub mailu.

A jeśli nie – tym bardziej będę wdzięczny za informacje 🙂

Pozdrawiam serdecznie,